honareslami

نياز گسترده به تدوين منشور هنر اسلامي در دانشگاه ها براي مقابله با هنر وارداتي يكي از مهمترين دلایل ضرورت تدوین رشته هنر اسلامي است، زيرا در عصر جهاني شدن كه ثمره اش تشابه فرهنگي و حذف مرزهاي فرهنگي است نياز و وابستگي متقابل و شديد میان ملت ها ايجادشده و جنبه هاي مختلف هويت بخش یک ملت یا تمدن، در نظام داد و ستد جهاني نادیده انگاشته شده است. در اين ميان، عرصه هنر ما به آوردگاهي براي پذيرش فرم ها و ماهيت ها يهنر غير بومي و به ويژه غربي تبديل مي گردد. مقابله با اين نظام وارداتي هنر تنها و تنها با تدوين برنامه هايي ممكن است كه نمایانگر بنیادها و اصالت های یک قوم و تمدن باشد و این البته ممکن نیست مگر این که تمدنی بتواند ایده و عقیده اش را به زبان و بیان هنر برگرداند. رشته هنر اسلامی با درون مایه قوی و اصالت دیرینه خویش به عنوان نظام مطالعاتی مبنا و برنامه ­ای کامل برای دانشجویان و انتقال دهندگان فرهنگی کشورمان کارگشا خواهد بود. تفاوت اساسی رشته هنر اسلامی با سایر رشته ها بویژه رشته صنایع دستی، ارتباط عمیق و تنگاتنگ اصول و مبانی نظری با بخش عملی رشته هنر اسلامی است که این ارتباط و تاثیر متقابل آن در شکل گیری شخصیت، منش و بینش دانشجو اثر بخش بوده و در کنار بدست آوردن تخصص و مهارت در گرایش­ های عملی رشته هنر اسلامی، سواد و درک کاملی از مبانی نظری و بنیادین هنری ایرانی- اسلامی برای دانشجویان این رشته به ارمغان می­ آید.جالب آنکه رشته هنر اسلامی در بیشتر دانشکده های هنر دانشگاه­ های معتبر دنیا (انگلیس، فرانسه، ایتالیا، آلمان و ...) تدریس می­شود حال آنکه در ایران که به عنوان کشوری اسلامی شناخته شده است، سابقه ای کمتر دارد.

رشته هنر اسلامی در دانشگاه بیرجند با گرایش نگارگری برای دانشجویان علاقه مند این رشته فعالیت خویش را آغاز کرده و با ارائه دروس اصلی چون مبانی زیبایی شناسی هنر اسلامی، شناخت و ارزیابی کاربردی هنرهای اسلامی ایران، مبانی و مبادی اصول خوشنویسی اسلامی و تحقیق در هنرهای اسلامی و کارگاه های تخصصی چون تذهیب، گل و مرغ و نگارگری در 8 نیم سال تحصیلی به کار خود ادامه خواهد داد.

 

تعداد اعضای هیات علمی دانشکده
گروهاستاددانشیاراستادیارمربیجمع
هنر اسلامی      1 1 2

 

 

تعداد اعضای هیات علمی
گروهاستاددانشیاراستادیارمربیجمع
باستان شناسی 6 - 7

کتابخانه دانشکده هنر دانشگاه بیرجند پس از آغاز به کار رسمی در سال 1384 (از سال افتتاح در سال 1381 به صورت دانشجویی ادره می شد)، شروع به مجموعه سازی تخصصی  در زمینه های موضوعی باستان شناسی، فرش و صنایع دستی نمود. کتابهای هنری باارزشی در این مجموعه نگهداری و به مراجعان ارائه می شود که این مجموعه را تبدیل به یکی از معتبرترین مراکز پژوهشی در حوزه تخصصی هنر در سطح استان نموده است. پایان نامه ها نیز اخیراً در این مجموعه سازماندهی و در دسترس قرار گرفته است.

Library2Library3Library1

Library9Library12Library5

باستان شناسی

موزه منطقه ای جنوب شرق ایران

باستان شناسی عصر سنگ

جامعه باستان شناسی ایران

باستان شناسی وهنر ایران

انجمن ایرانی تاریخ

فرش

سایت اطلاع رسانی فرش ایران

هنر ناب

انجمن علمی فرش ایران

پایگاه علمی پژوهشی فرش ایران

صنایع دستی

پايگاه اطلاع رسانی صنايع دستی و هنرهای سنتی ايران

اتحادیه سراسری صنایع دستی کشور

صنایع دستی ایران

هنراسلامی

پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامي

سایت های مرتبط هنری

سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران

بورس تحقیقات برای دانش پژوهان کشورهای در حال توسعه

پژوهشگاه عاوم انسانی و مطالعات فرهنگی

فرش دستباف ایران، نماد فرهنگ، ذوق و هنر ایرانی است و از آنجائیکه محصولی چند بعدی بوده و دارای جنبه های مختلفی می باشد. حفظ و صیانت از این صنعت بسیار حائز اهمیت است. انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و پیشرفتهای روز افزون آن در تمام شئون فرهنگی، لزوم آموزش و ترویج دانش و هنر بافت فرش را در سطوح بالاتر برای پیشبرد فرهنگ و هنر جامعه اسلامی تاکید می‌کند. حفظ و اعتلاي مقام و جايگاه والاي فرش دستباف ايران به عنوان يك ميراث گرانقدر فرهنگي و هنري در سطح ملي و بين المللي از طريق بالابردن سطح علمی هنرمندان، بافندگان، صادركنندگان و همه دست اندركاران در عرصه اين صنعت و هنر ملي را می‌طلبد تا با این تحول فرهنگی و آموزشی درگروه فرش، درآینده دانشجویان و پژوهشگرانی مسلمان، متعهد، متقی و کارساز و کارشناس به جامعه انقلابی ایران تحویل گردد.

دوره کارشناسی فرش با گرایش بافت و مرمت در سال 1386 در دانشکده هنر دانشگاه بیرجند تأسیس شده است و هم اکنون تعداد230 دانشجو در این رشته مشغول به تحصیل می‌باشند. در طی این چند سال سعی و تلاش زیادی در تامین و تجهیز فضاهای کارگاهی و آزمایشگاهی و وسایل و منابع لازم برای فعالیت های آموزشی به میزان شایسته و قابل قبولی شده است. همکنون این رشته فرش شامل فضاهای کارگاهی ازقبیل کارگاه‌های طراحی، بافت، مرمت و رنگرزی و علوم الیاف در داخل دانشکده هنر می‌باشند. دانشجویان علاقمند در این دوره طی چهار سال ابتدا به فراگیری دروس پایه ی هنر مانند آشنایی با تاریخ هنر و هنر و تمدن اسلامی و مبانی هنر های تجسمی می پردازند و در کنار آن با گذراندن دروسی مثل آشنایی با هنرهای سنتی ایران، آشنایی با بافته‌های سنتی ایران، هندسه نقوش در هنرهای سنتی ایران و مبانی هنرهای تجسمی می‌شوند. در ادامه دانشجویان رشته فرش دروس اصلی و مشترک بین گرایش‌ها از قبیل طراحی سنتی، طراحی فرش، شناخت طرح ونقش فرش ایران، طراحی و بافت گلیم بصورت عملی آشنا می‌شوند و سپس دانشجویان گرایش بافت و مرمت بصورت تخصصی و عملی با دروس بافت، حفاظت و مرمت فرش و گلیم آشنا می‌شوند.  فارغ التحصیلان این رشته تا کنون علاوه بر پذیرفته شدن در مقاطع تحصیلی بالاتر، در سازمان های مختلف و موسسات خصوصی به عرصه ی آموزش و مدیریت و تولید وارد شده و افتخارات و موفقیت های فراوانی بدست آورده اند. 

تعداد اعضای هیات علمی
گروهاستاددانشیاراستادیارمربیجمع
فرش  1 1 4