سخن هفته

دانشکده هنر

art20

دانشکده هنر دانشگاه بیرجند طی مراسم رسمی در ایام الله دهه فجر سال 1381 با پذیرش 35 دانشجو در رشته کاردانی باستان شناسی در یکی از ساختمان های تاریخی، فرهنگی و هنری بیرجند (باغ و عمارت اکبریه) افتتاح و فعالیت آموزشی و پژوهشی خود را آغاز نمود. دانشکده هنر در سال 1384 به مجموعه پردیس دانشگاه بیرجند انتقال یافت. و درسال 1386 با جذب دانشجو در دو رشته کارشناسی فرش و کارشناسی صنایع دستی به سه رشته آموزشی ارتقا یافت. هم اکنون این دانشکده با پذیرش شش دوره دانشجوی فرش در مقطع کارشناسی که دو دوره فارغ التحصیل شده و تعدادی از فارغ التحصیلان نیز در مقاطع بالا تر به ادامه تحصیل پرداخته‌اند. درحال حاضر دانشکده هنر از 15 عضو هیات علمی در چهار رشته باستان شناسی ( کارشناسی و کارشناسی ارشد) ،کارشناسی فرش، کارشناسی صنایع دستی و کارشناسی هنر اسلامی برخوردار است. این دانشکده در طول مدت تاسیس با برگزاری 3 همایش ملی با عنوان هنر اسلامی و باستان شناسی فعالیت های چشمگیری در زمینه های پژوهشی داشته است و همچنین بر اساس مصوبه کمیسیون نشریات علمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری طی نامه شماره 3/18/94796 مورخ 26/6/92 با تاسیس نشریه "نگارینه هنر اسلامی" با درجه "علمی - ترویجی" دراین دانشکده موافقت نمود. بر این اساس نشریه علمی نگارینه هنر اسلامی به صورت فصلنامه با موضوعات مختلف هنر و بویژه هنر اسلامی از این پس در دانشکده هنر دانشگاه بیرجند تدوین و منتشر می گردد.

تعداد اعضای هیات علمی دانشکده
گروهاستاددانشیاراستادیارمربیجمع
باستان شناسی  - 1 6 - 7
صنایع دستی  -  - 1 1 2
هنر اسلامی  - - 1  1 2
فرش - 1 1 2 4
رشته های تحصیلی موجود به تفکیک رشته و تعداد دانشجویان
گروهگرایشکارشناسیکارشناسی ارشددکتریجمع
باستان شناسی    99 33   132
صنایع دستی   156 -    156
 فرش   105 -    105
هنر اسلامی   100 -   100

نياز گسترده به تدوين منشور هنر اسلامي در دانشگاه هابراي مقابله با هنر وارداتي يكي از مهمترين دلایل ضرورت تدوین رشته هنر اسلامي است، زيرا در عصر جهاني شدن كه ثمره اش تشابه فرهنگي و حذف مرزهاي فرهنگي است نياز و وابستگي متقابل و شديد میان ملت ها ايجادشده و جنبه هاي مختلف هويت بخش یک ملت یا تمدن، درنظام داد و ستد جهاني نادیده انگاشته شده است. دراين ميان، عرصه هنر ما به آوردگاهي براي پذيرش فرم ها و ماهيت هاي هنر غير بومي و به ويژه غربي تبديل مي گردد. مقابله با اين نظام وارداتي هنر تنها و تنها با تدوين برنامه هايي ممكن است كه نمایانگر بنیادها و اصالتهای یک قوم و تمدن باشد و این البته ممکن نیست مگر این که تمدنی بتواند ایده و عقیده اش را به زبان و بیان هنر برگرداند. رشته هنر اسلامی با درون مایه قوی و اصالت دیرینه خویش به عنوان نظام مطالعاتی مبنا و برنامه­ای کامل برای دانشجویان و انتقال دهندگان فرهنگی کشورمان کارگشا خواهد بود.

تفاوت اساسی رشته هنر اسلامی با سایر رشته ها بویژه رشته صنایع دستی، ارتباط عمیق و تنگاتنگ اصول و مبانی نظری با بخش عملی رشته هنر اسلامی است که این ارتباط و تاثیر متقابل آن در شکل گیری شخصیت، منش و بینش دانشجو اثر بخش بوده و در کنار بدست آوردن تخصص و مهارت در گرایش­های عملی رشته هنر اسلامی، سواد و درک کاملی از مبانی نظری و بنیادین هنری ایرانی- اسلامی برای دانشجویان این رشته به ارمغان می­آید.

جالب آنکه رشته هنر اسلامی در بیشتر دانشکده های هنر دانشگاه­های معتبر دنیا (انگلیس، فرانسه، ایتالیا، آلمان و ...) تدریس می­شود حال آنکه در ایران که به عنوان کشوری اسلامی شناخته شده است، سابقه ای کمتر دارد.

رشته هنر اسلامی در دانشگاه بیرجند با گرایش نگارگری برای دانشجویان علاقه مند این رشته فعالیت خویش را آغاز کرده و با ارائه دروس اصلی چون مبانی زیبایی شناسی هنر اسلامی، شناخت و ارزیابی کاربردی هنرهای اسلامی ایران، مبانی و مبادی اصول خوشنویسی اسلامی و تحقیق در هنرهای اسلامی و کارگاه های تخصصی چون تذهیب، گل و مرغ و نگارگری در 8 نیم سال تحصیلی به کار خود ادامه خواهد داد.

 

 

تعداد اعضای هیات علمی دانشکده
گروهاستاددانشیاراستادیارمربیجمع
هنر اسلامی